Atex and hazardous dust extractors
ATEX- ja asbesti-imurit teollisuuteen – turvallinen ratkaisu vaarallisten pölyjen käsittelyyn
ATEX-imurit on suunniteltu käytettäväksi räjähdysvaarallisissa tiloissa (ATEX 22 / Zone 22), joissa turvallisuus on ensisijainen.
Antistaattinen rakenne ja tehokas suodatus takaavat turvallisen työskentelyn myös vaativissa teollisuusympäristöissä.
H-luokan asbesti-imurit puolestaan soveltuvat vaarallisten pölyjen, kuten asbestipölyn, turvalliseen imurointiin. Ne estävät haitallisten hiukkasten pääsyn takaisin ilmaan ja suojaavat käyttäjää altistumiselta.
Valikoimastamme löydät luotettavat teollisuusimurit mm.:
- teollisuuteen
- kemianteollisuuteen
- leipomoihin
- saneerauskohteisiin
Tarvitsetko imurin räjähdysvaaralliseen tilaan tai asbestityöhön?
Autamme valitsemaan oikean ratkaisun
We have the following models of Atex and hazardous dust extractors:
Eurovac MTL 1/3D ATEX
The vacuum cleaner has a powerful brushless motor that allows you to work quickly and vacuum up even the finest dust.
The vacuum cleaner is suitable for use in explosion-hazardous areas of zone 22.
Planet 300 S ATEX
Vacuum cleaners for dry dust for ATEX 22. Suitable for industrial environments where anti-static equipment is required, such as bakeries and chemical industries.
Planet 755S ATEX
Large ATEX approved vacuum cleaner for Class 22 applications where explosive dusts are handled. Suitable for demanding industrial cleaning.
Eurovac 62H
A vacuum cleaner for safe vacuuming of hazardous dusts, such as asbestos, with Class H approval. Suitable for renovation projects and dust control.
Eurovac 33H
Compact Class H asbestos vacuum cleaner for small amounts of dust and cleaning equipment. Used for vacuuming protective clothing or tools, for example.
Eurovac MTL 1/3D ATEX
Product code 002502
| Power | 1150 W |
| Tank | 40 l |
| Underpressure | 245 mbar |
| Air flow | 3000 l/min |
| Sound level | 74 dB |
| Weight | 26 kg |
| Voltage | 230 V 16 A |
Planet 300 S ATEX
Product code 002463
| Power | 3000 W |
| Tank | 100 l |
| Underpressure | 250 mbar |
| Air flow | 5060 l / min |
| Sound level | 84 dB |
| Weight | 85 kg |
| Voltage | 400 V 16 A |
Planet 755s ATEX 7,5 kW
Product code 002472
| Power | 7500 W |
| Tank | 100 l |
| Underpressure | 230 mbar |
| Air flow | 8500 l / min |
| Sound level | 76 dB |
| Weight | 164 kg |
| Voltage | 380 V 32 A |
Eurovac 62H asbestos vacuum
Product code 002032
| Power | 2400 W |
| Tank | 62 l |
| Underpressure | 240 mbar |
| Air flow | 7200 l / min |
| Sound level | 84 dB |
| Weight | 23 kg |
| Power cable length | 8,5m |
| Dimensions | H 910 W 560 D 640 mm |
Eurovac 33H asbestos vacuum
Product code 002031
| Power | 1200 W |
| Tank | 33 l |
| Underpressure | 240 mbar |
| Air flow | 3500 l / min |
| Sound level | 78 dB |
| Weight | 16 kg |
| Power cable length | 8,5m |
| Dimensions | H 660 W 350 D 370 mm |
Frequently asked questions about Atex and hazardous dust extractors
Our equipment and accessories sales experts will be happy to answer your questions




































