Industriella dammsugare
Eurovacs tunga industridammsugare är särskilt utformade för krävande industrimiljöer och jordbruksbehov där det krävs en effektiv och tillförlitlig dammsugarlösning.
Eurovacs inhemska produkter garanterar högsta kvalitet och utmärkta prestanda även under hård användning.
De här dammsugarna är utrustade med kraftfulla filter, hållbar konstruktion och ett brett utbud av tillbehör och är idealiska för rengöringslösningar inom tung industri, byggarbetsplatser, tillverkningsanläggningar och jordbruk.
De avlägsnar effektivt damm, smuts, vätskor och andra föroreningar, vilket ger en renare och säkrare arbetsmiljö.
Du kan bland annat hitta följande tunga industridammsugare:
53 Dammsugare med tippbar metallbehållare
Industridammsugare för uppsugning av stora mängder torra och våta material som sand, verktygsmaskinsrester och vätskor - särskilt lämplig för tömning med hjälp av gaffeltruck.
53 Tankvakuum med gaffelfickor 5,5 kW
En kraftig torr- och våtdammsugare som tål långa användningsperioder - utrustad med gaffeltruckshantering.
53 Tankvakuum med handvevad tippanordning
Den här kraftfulla industridammsugaren är lämplig för torr- och våtdammsugning och är idealisk för krävande rengöring - trumtömning med ett tippsystem med knivkant.
53 4800 med handvevad plattform
Den är lämplig som torr- och våtdammsugare och kan anpassas med ett brett utbud av tillbehör - finns även i tryckluftsversion.
Blue Line-serien
En kraftig torr- och våtdammsugare som tål långa användningsperioder - utrustad med gaffeltruckshantering.
Blue line 200
För torr- och våtdammsugning av stora mängder skräp, med en praktisk gaffeltrucksbehållare - även lämplig för centraldammsugning.
Blue Line 1000 behållardammsugare
En behållardammsugare som är utformad för att suga upp torra material som betongdamm och metallspån - med en tankkapacitet på upp till 1000 liter.
Blue Line 1000 TR traktordammsugare
För dammsugning av torra material för jordbruks- och utomhusbruk - för användning med traktorns kraftuttag.
Eurovac 53
En mångsidig torr- och våtdammsugare som lämpar sig för damm, vätskor och skräp - med en tank som är lätt att tömma.
Eurovac 53 sladdlös dammsugare
En trådlös torr- och våtdammsugare för mobil användning, t.ex. i stora installationer.
Eurovac 53 liten tryckdammsugare
Tryckluftsdriven torr- och våtdammsugare för icke-elektriska utrymmen - kompakt och effektiv.
Eurovac 53 vagn
En mobil industridammsugare som lämpar sig för torr- och våtdammsugning i utmanande terräng - kan utrustas med stora tankar.
Eurovac 53 vagn med tryckluftsdammsugare
Elfri torr- och våtdammsugare för krävande förhållanden - trycktålig konstruktion och effektiv filtrering
Eurovac 53 vagn med påse för dammsugning
Dammsugare baserad på Longopac™-påsystemet för uppsamling av torrt damm - särskilt bra för betong- och byggdamm.
Eurovac 53 tank dammsugare
En torr- och våtdammsugare som kan monteras direkt ovanpå en 200-liters trumma - perfekt för hantering av stora mängder vätskor.
Eurovac 53 tryckluftstankvakuum
En pneumatisk modell för krävande torra och våta applikationer - en hållbar lösning för industriella tillämpningar.
Eurovac 53 spånsug 4800
För dammsugning av torra material som metallspån, sand och blåsrester - avsedd för återvinning.
Eurovac 53 spånsug tryckluft
Tryckluftstork för fasta material - lämplig för metallindustrin.
Eurovac Cube
Speciallösning utformad för högvolymssugning av aska och annat damm - sugaggregat och tank effektivt kombinerade.
Eurovac 53 4800
Kraftfull torr- och våtdammsugare med centraldammsugningsförmåga - lämplig för hantering av stora mängder.
Eurovac 53 liten dammsugare
Kompakt torr- och våtdammsugare för mindre utrymmen - ej lämplig för vattendammsugning.
Kippsugare
Speciallösning för dammsugning av torra material som byggavfall och aska - enkel tömning med hydrauliskt upplyft topp.
53 Dammsugare med tippbar metallbehållare
Produktkod 003035
| Kraft | 3600 W |
| Tank | 200 l |
| Undertryck | 250 mbar |
| Luftflöde | 10500 l / min |
| Ljudnivå | 84 dB |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 120 kg |
| Elförsörjning | 16 A 230 V |
| Dimensioner | H 1870 B 850 L 1250 mm |
53 Tankvakuum med gaffelfickor 5,5 kW
Produktkod 003055
| Kraft | 5500 W |
| Tank | 200 l |
| Undertryck | 300 mbar |
| Luftflöde | 8830 l / min |
| Ljudnivå | 70 dB |
| Vikt | 150 kg |
| Slangstorlekar | 38, 50 mm |
| Elförsörjning | 16 A 400 V |
| Dimensioner | H 1870 B 850 L 1250 mm |
53 Tankvakuum med handvevad tippanordning
Produktkod 003034
| Kraft | 3600 W |
| Tank | 200 l |
| Undertryck | 250 mbar |
| Luftflöde | 10500 l / min |
| Ljudnivå | 84 dB |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 120 kg |
| Elförsörjning | 16 A 230 V |
| Dimensioner | H 1870 B 850 L 1250 mm |
53 4800 med handvevad plattform
Produktkod 003053
| Kraft | 4800 W |
| Tank | 200 l |
| Undertryck | 400 mbar |
| Luftflöde | 7800 l / min |
| Ljudnivå | 84 dB |
| Vikt | 125 kg |
| Dimensioner | H 1870 B 850 L 1250 mm |
Blue Line-serien
Produktkod 003062
Blå linjen 68
| Kraft | 11000 W |
| Tank | 60 l |
| Undertryck | 280 mbar |
| Luftflöde | 17500 l / min |
| Ljudnivå | 80 dB |
| Vikt | 150 kg |
Blå linjen 69
| Kraft | 25000 W |
| Tank | 60 l |
| Undertryck | 400 mbar |
| Luftflöde | 18500 l / min |
| Ljudnivå | 80 dB |
| Vikt | 200 kg |
Blue line 200
Produktkod 018215
| Kraft | 11 kW 400/32A (50 Hz) |
| Luftflöde | Totalt max 1050 m3/h (50 Hz) kontinuerligt arbetstryck max 250 mbar |
| Fjärrkontroll 24 V, överfyllnadsskydd | |
| Rengöring | Automatisk filterrengöring med tryckluft |
| Uppstart | Danfoss kontrollcenter med frekvensomriktare |
| Dimensioner | H 2000 B 1200 L 2000 mm |
Blue line 1000 behållardammsugare
Produktkod 080008
Teknisk information finns i broschyren
Blue line 1000 TR traktordammsugare
Produktkod 009225
| Kraft | 40 kW |
| Tank | 1500 L |
| Undertryck | 490 mbar |
| m3/h | 1960 |
| Vikt | 1200 kg |
Eurovac 53
Produktkod 003010
| Kraft | 3600 W |
| Tank | 60 l |
| Undertryck | 250 mbar |
| Luftflöde | 10500 l / min |
| Ljudnivå | 84 dB |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 85 kg |
| Dimensioner | H 1350 B 660 L 940 mm |
| Elförsörjning | 16 A 230 V |
Eurovac 53 sladdlös dammsugare
| Kraft | 1950 W |
| Tank | 200 l |
| Undertryck | 120 mbar |
| Luftflöde | 6000 l / min |
| Ljudnivå | 78 dB |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 300 kg |
Eurovac 53 liten tryckdammsugare
Produktkod 003033
| Kraft | Tryckluft |
| Tank | 50 l |
| Undertryck | 400 mbar |
| Luftflöde | 3333 l / min |
| Ljudnivå | 87 dB |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 22 kg |
| Dimensioner | H 1020 B 510 mm |
| Rekommenderat arbetstryck luft | över 6 bar / 1200l/min |
Eurovac 53 vagn
Produktkod 003040
| Kraft | 3600 W |
| Tank | 60 l |
| Undertryck | 250 mbar |
| Luftflöde | 10500 l / min |
| Ljudnivå | 84 dB |
| Vikt | 85 kg |
| Dimensioner | H 1372 B 680 L 1100 mm |
Eurovac 53 vagn med tryckluftsdammsugare
Produktkod 003021 / 003025
Eurovac 53 vagn med en ejektor
| Kraft | 3600 W |
| Tank | 60 l |
| Undertryck | 250 mbar |
| Luftflöde | 10500 l / min |
| Ljudnivå | 84 dB |
| Vikt | 85 kg |
| Dimensioner | H 1372 B 680 L 1100 mm |
Eurovac 53 vagn med två ejektorer
| Kraft | Tryckluft med 2 ejektorer |
| Tank | 60 l |
| Undertryck | 400 mbar |
| Luftflöde | 17000 l / min |
| Ljudnivå | 85 dB |
| Vikt | 90 kg |
| Dimensioner | H 1370 B 670 L 1130 mm |
Eurovac 53 vagn med påse för dammsugning
Produktkod 003045
| Kraft | 3600 W |
| Tank | 50 l |
| Undertryck | 250 mbar |
| Luftflöde | 10500 l / min |
| Ljudnivå | 84 dB |
| Filtermaterial | tetratex |
| Dimensioner | H 1670 B 680 L 1100 mm |
| Elförsörjning | 16 A 230 V |
Eurovac 53 tank dammsugare
Produktkod 003038
| Kraft | 3600 W |
| Tank | 200 l |
| Undertryck | 250 mbar |
| Luftflöde | 10500 l / min |
| Ljudnivå | 84 dB |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 42 kg |
| Dimensioner | H 1870 B 850 L 1250 mm |
| Elförsörjning | 16 A 230 V |
Eurovac 53 tryckluftstankvakuum
Produktkod 003032
| Kraft | Tryckluft |
| Tank | 200 l |
| Undertryck | 400 mbar |
| Luftflöde | 17000 l/min med två ejektorer |
| Luftflöde | 9000 l/min med en ejektor |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 45 kg |
| Dimensioner | H 1870 B 850 L 1250 mm |
Eurovac 53 spånsug 4800
Produktkod 003067
| Elektricitet | 4800 W |
| Tank | 75 l |
| Undertryck | 400 mbar |
| Luftflöde | 7800 l / min |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 100 kg |
| Dimensioner | H 1740 B 800 L 1100 |
| Elförsörjning | 16 A 400 V |
Eurovac 53 spånsug tryckluft
Produktkod 003068
| Kraft | Tryckluft med 2 ejektorer |
| Tank | 75 l |
| Undertryck | 400 mbar |
| Luftflöde | 1700 l / min |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 100 kg |
| Dimensioner | H 2598 B 800 L 1100 |
För mer information, besök
| Kraft | Tryckluft med 2 ejektorer |
| Tank | 175 l |
| Undertryck | 400 mbar |
| Luftflöde | 1700 l / min |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 108 kg |
| Dimensioner | H 2098 B 800 L 1100 |
Eurovac Cube
Produktkod 080030
| Elektricitet | 3600 / 4800 W |
| Tank | 1300 / 1700 l |
| Undertryck | 250 / 400 mbar |
| Luftflöde | 10500 / 7600 l / min |
| Vikt | 400 / 410 kg |
| Filtermaterial | tetratex |
Eurovac 53 4800
Produktkod 003050
| Kraft | 4800 W |
| Tank | 60 l |
| Undertryck | 400 mbar |
| Luftflöde | 7800 l / min |
| Ljudnivå | 84 dB |
| Filtermaterial | tetratex |
| Vikt | 100 kg |
| Dimensioner | H 1350 B 660 L 940 |
| Elförsörjning | 16 A 400 V 50 Hz |
Eurovac 53 liten dammsugare
Produktkod 003017
| Kraft | 3600 W |
| Tank | 50 l |
| Undertryck | 250 mbar |
| Luftflöde | 10500 l / min |
| Ljudnivå | 84 dB |
| Vikt | 36 kg |
| Dimensioner | H 1070 B 650 |
| Strömförsörjning | 16 A 230 V 50 Hz |
Kippsugare
| Kraft | max mbar | m3/h | Strömförsörjning |
| 22 kW | 500 | 1380 | 63A/400V |
| 30 kW | 500 | 1680 | 63A/400V |
| 37 kW | 500 | 1800 | 125A/400V |
| 45 kW | 500 | 2100 | 125A/400V |
| 55 kW | 500 | 2250 | 125A/400V |
Vanliga frågor om tunga industridammsugare
Våra experter på försäljning av utrustning och tillbehör svarar gärna på dina frågor














































































































































































