Atex- ja asbesti-imurit
ATEX- ja asbesti-imurit teollisuuteen – turvallinen ratkaisu vaarallisten pölyjen käsittelyyn
ATEX-imurit on suunniteltu käytettäväksi räjähdysvaarallisissa tiloissa (ATEX 22 / Zone 22), joissa turvallisuus on ensisijainen.
Antistaattinen rakenne ja tehokas suodatus takaavat turvallisen työskentelyn myös vaativissa teollisuusympäristöissä.
H-luokan asbesti-imurit puolestaan soveltuvat vaarallisten pölyjen, kuten asbestipölyn, turvalliseen imurointiin. Ne estävät haitallisten hiukkasten pääsyn takaisin ilmaan ja suojaavat käyttäjää altistumiselta.
Valikoimastamme löydät luotettavat teollisuusimurit mm.:
- teollisuuteen
- kemianteollisuuteen
- leipomoihin
- saneerauskohteisiin
Tarvitsetko imurin räjähdysvaaralliseen tilaan tai asbestityöhön?
Autamme valitsemaan oikean ratkaisun
Meiltä löydät mm. seuraavat Atex- ja asbestimurimallit:
Eurovac MTL 1/3D ATEX
Imurissa on tehokas hiiliharjaton moottori, jonka avulla voit työskennellä nopeasti ja imuroida erittäin hienoa pölyä.
Imuri soveltuu käytettäväksi tilaluokan 22 räjähdysvaarallisissa tiloissa.
Planet 300 S ATEX
Imuri kuiville pölyille ATEX 22 -tiloihin. Soveltuu teollisuusympäristöihin, joissa tarvitaan antistaattista laitetta, kuten leipomot ja kemianteollisuus.
Planet 755S ATEX
Suuri ATEX-hyväksytty imuri tilaluokan 22 kohteisiin, joissa käsitellään räjähdysherkkiä pölyjä. Soveltuu vaativaan teollisuussiivoukseen.
Eurovac 62H
Imuri vaarallisten pölyjen, kuten asbestin, turvalliseen imurointiin H-luokan hyväksynnällä. Soveltuu saneerauskohteisiin ja pölyjen hallintaan.
Eurovac 33H
Kompakti H-luokan asbesti-imuri pieniin pölymääriin ja laitteiden puhdistukseen. Käytetään esimerkiksi suojavaatteiden tai työkalujen imurointiin.
TX 300 ACD
TX 300 ACD on imuri, joka on tarkoitettu atex – räjähdysvaarallisten pölyjen imurointiin atex tilan ulkopuolella.
Eurovac MTL 1/3D ATEX
Tuotekoodi 002502
| Teho | 1150 W |
| Säiliö | 40 l |
| Alipaine | 245 mbar |
| Ilmavirtaus | 3000 l / min |
| Äänitaso | 74 dB |
| Paino | 26 kg |
| Jännite | 230 V 16 A |
Planet 300 S ATEX
Tuotekoodi 002463
| Teho | 3000 W |
| Säiliö | 100 l |
| Alipaine | 250 mbar |
| Ilmavirtaus | 5060 l / min |
| Äänitaso | 84 dB |
| Paino | 85 kg |
| Jännite | 400 V 16 A |
Planet 755s ATEX 7,5 kW
Tuotekoodi 002472
| Teho | 7500 W |
| Säiliö | 100 l |
| Alipaine | 230 mbar |
| Ilmavirtaus | 8500 l / min |
| Äänitaso | 76 dB |
| Paino | 164 kg |
| Jännite | 380 V 32 A |
Eurovac 62H asbesti-imuri
Tuotekoodi 002032
| Teho | 2400 W |
| Säiliö | 62 l |
| Alipaine | 240 mbar |
| Ilmavirtaus | 7200 l / min |
| Äänitaso | 84 dB |
| Paino | 23 kg |
| Virtajohdon pituus | 8,5m |
| Mitat | K 910 L 560 S 640 mm |
Eurovac 33H asbesti-imuri
Tuotekoodi 002031
| Teho | 1200 W |
| Säiliö | 33 l |
| Alipaine | 240 mbar |
| Ilmavirtaus | 3500 l / min |
| Äänitaso | 78 dB |
| Paino | 16 kg |
| Virtajohdon pituus | 8,5m |
| Mitat | K 660 L 350 P 370 mm |
TX 300 ACD
Tuotekoodi 002511
| Teho | 3000 W |
| Säiliö | 100 l |
| Alipaine | 230 mbar |
| Ilmavirtaus | 5833 l / min |
| Äänitaso | 74 dB |
| Paino | 130 kg |
Atex- ja asbestimureista kysyttyä
Kysymyksiisi vastaa mielellään laite- ja tarvikemyynti asiantuntijamme





































