Eurovac 53 spånsug 4800

Dammsugaren har utvecklats för att suga upp spån från metallbearbetning samt för att suga upp och återvinna blåsten och sand från ytbehandling.
Materialet som ska sugas upp släpps ut från cyklonen genom en motbalanserad bottenlucka till den uppsamlingsbehållare som används.

I motorenheten tillhandahålls sugkraften av fyra kraftfulla motorer. Motorenheten är utrustad med ett kontrollcenter som gör att enheten även kan användas som centraldammsugare.

Filtret är ett stjärnformat filter av kraftig, specialbelagd polyester med en yta på ca 2 m². Dammsugaren kan också utrustas med ett elektriskt drivet vibrations- eller tryckluftsrengöringssystem.

Dammsugarens stomme har flikar som gör att den kan monteras på en mängd olika ställen. Vi kan också tillverka monteringsfästen enligt kundens önskemål.
Kraftfullare alternativ finns också tillgängliga.

Eurovac 53 spånsug 4800

Produktkod 003067

För mer information, besök

Elektricitet4800 W
Tank75 l
Undertryck400 mbar
Luftflöde7800 l / min
Filtermaterialtetratex
Vikt100 kg
DimensionerH 1740 B 800 L 1100
Elförsörjning16 A 400 V

Våra experter på försäljning av utrustning och tillbehör svarar gärna på dina frågor

class="img-responsive

Juha Saarivirta
+358 44 576 7029