Eurovac 429 Slurry
Den nya Eurovac 423 Slurry är speciellt utformad för att återvinna vätskor som används vid diamantsågning och diamantborrning.
En pump på enheten pumpar vätskan till kapskivan, varifrån den sugs tillbaka in i tanken av en sugpump.
Tanken innehåller en 700 µm nylonfilterpåse som samlar upp fasta partiklar.
Dammsugaren är också utrustad med en justerbar kran för att ändra vattenflödet och en 1″ brandslangskoppling för enkel anslutning av utloppsslangen.
En separat dräneringsslang gör det enkelt att tömma tanken helt.
Dammsugaren lämpar sig också utmärkt för att suga upp vatten, t.ex. vid vattenskador, där vattnet kan ledas ut i t.ex. ett avlopp.
Eurovac 429 Slurry
Produktkod 002455
För mer information, besök
| Kraft | 2400 W |
| Pumpkapacitet | 100 l/min |
| Pumpens effekt | 0,37 kW |
| Tank | 62 l |
| Undertryck | 245 mbar |
| Vikt | 26 kg |
| Dimensioner | H 970 B 520 D 630 |
| Säkringskrav | 16 A |
Våra experter på försäljning av utrustning och tillbehör svarar gärna på dina frågor

Juha Saarivirta
+358 44 576 7029



