Eurovac 53
A special vacuum cleaner for applications where high suction power and durability are required. Easy-to-empty 60 litre container, which can also be used with a refuse sack. Shaker-cleaned star filter with a filter area of 2 m². The machine can vacuum both dry and wet debris and liquids without removing the filter. Also available with HEPA filter. Its efficiency makes it possible to use a long vacuum hose with a diameter of 38, 50 or 76 mm, for example.
Eurovac 53
Product code 003010
More information
| Power | 3600 W |
| Tank | 60 l |
| Underpressure | 250 mbar |
| Air flow | 10500 l / min |
| Sound level | 84 dB |
| Filter material | tetratex |
| Weight | 85 kg |
| Dimensions | H 1350 W 660 L 940 mm |
| Power supply | 16 A 230 V |
Our equipment and accessories sales experts will be happy to answer your questions

Juha Saarivirta
+358 44 576 7029



