Eurovac 429 Slurry
The new Eurovac 423 Slurry is specifically designed to recycle fluids used in diamond sawing and drilling.
A pump on the unit is used to pump the fluid to the cutting blade, from where it is sucked back into the tank by a suction pump.
The tank has a 700µm nylon filter bag, which accumulates solids.
The vacuum cleaner is also equipped with an adjustable tap to change the water flow and a 1″ fire hose connector for easy attachment of the outlet hose.
A separate drain hose makes it easy to empty the tank completely.
The vacuum cleaner is also ideally suited for vacuuming water, e.g. in the event of water damage, where the water can be drained into a sewer, for example.
Eurovac 429 Slurry
Product code 002455
More information
| Power | 2400 W |
| Pump capacity | 100 l/min |
| Pump power | 0,37 kW |
| Tank | 62 l |
| Underpressure | 245 mbar |
| Weight | 26 kg |
| Dimensions | H 970 W 520 D 630 |
| Fuse requirement | 16 A |
Our equipment and accessories sales experts will be happy to answer your questions

Juha Saarivirta
+358 44 576 7029



