Tecnoil 220MPI
The Tecnoil 220MPI liquid vacuum cleaner is a versatile machine, ideal for vacuuming chips and recovering oil and cutting fluids.
Its compact design and ease of use make it easy to move from one job site to another.
The Tecnoil 220MPI liquid extractor's strong steel construction and high quality materials ensure a long service life and excellent performance even in demanding conditions.
The device effectively filters the air, removing dust and impurities.
The 3D superweb filter and screen mesh basket effectively separate solids and liquids, while a polypropylene filter takes care of the liquid side.
The vacuum comes standard with a 3 m suction hose and a 50 mm cleaning hose.
Tecnoil 220MPI
Product code 002489
More information
| Power | 3,45 kW |
| Liquid capacity | 220 l |
| Solids capacity | 40 l |
| Underpressure | 245 mbar |
| Air flow | 540 m3/h |
| Sound level | 76 dB |
| Weight | 165 kg |
| Dimensions | H 145 W 72 D 147 cm |
Our equipment and accessories sales experts will be happy to answer your questions

Juha Saarivirta
+358 44 576 7029



