Eurovac 53 4800
A powerful vacuum cleaner for applications where high suction power and durability are required. The unit comes standard with central vacuuming capability.
A star-shaped filter with a surface area of 2 m².
Optional HEPA 13 filtration and electric vibration cleaning of the filter (manually from the switch) are available.
A 50, 63 or 76 mm diameter suction hose can be used.
Eurovac 53 4800
Product code 003050
More information
| Power | 4800 W |
| Tank | 60 l |
| Underpressure | 400 mbar |
| Air flow | 7800 l / min |
| Sound level | 84 dB |
| Filter material | tetratex |
| Weight | 100 kg |
| Dimensions | H 1350 W 660 L 940 |
| Power supply | 16 A 400 V 50 Hz |
Our equipment and accessories sales experts will be happy to answer your questions

Juha Saarivirta
+358 44 576 7029



