Eurovac 53 small compressed air vacuum
A special vacuum cleaner for heavy-duty use that does not require electricity to operate. It has an easy-to-empty 50-litre tank and a shaker-cleaned star filter with a filter area of 1.5 m².
The machine can vacuum both dry and wet debris and liquids without removing the filter. Its efficiency allows the use of a long vacuum hose with a diameter of 38 mm.
Too small and too long compressed air hoses cause high pressure drop, leading to lost power.
Eurovac 53 small compressed air vacuum
Product code 003033
More information
| Power | Compressed air |
| Tank | 50 l |
| Underpressure | 400 mbar |
| Air flow | 3333 l / min |
| Sound level | 87 dB |
| Filter material | tetratex |
| Weight | 22 kg |
| Dimensions | H 1020 W 510 mm |
| Recommended operating pressure air | over 6 bar / 1200l/min |
Our equipment and accessories sales experts will be happy to answer your questions

Juha Saarivirta
+358 44 576 7029



